ORSZÁGOS SPORTEGÉSZSÉGÜGYI INTÉZET

SPORTKÓRHÁZ – OTT ÁLLUNK A SIKEREK MÖGÖTT!

Telefonszámunk: +36 1 488 61 00
Ügyfélszolgálati email cím: info@osei.hu
Cím: 1113 Budapest, Karolina út 27.
Bejárat: Diószegi út 64.

Szocsiban ma megnyílik a XXII. téli olimpia, amit a rendezők az új Oroszország bemutatkozásának szánnak, de a kép nem egyértelműen kedvező.
Oroszország 51 milliárd dollárt költött a téli olimpia infrastruktúrájának létrehozására és az esemény megszervezésére, ez több, mint amennyit az összes eddigi téli olimpiára együtt költöttek. Ettől nem pénzbeli nyereséget, de még megtérülést sem várnak, a cél Oroszország képének vonzóbbá tétele a világ számára. Ezt azonban nem segítik a nagy esemény körül kibontakozó kisebb-nagyobb botrányok.

Szocsi, az üdülőváros


A feladat, amivel az oroszoknak szembe kellett nézniük, hihetetlen méretű volt, és különösen szívügye a sportember államfőnek, Vlagyimir Putyinnak.
 A krasznodari régióban fekvő város − amely a húszas évek óta a Szovjetunió vezető üdülővárosa − a maga 350 ezer fős lakosságával egyértelműen alkalmatlan volt a rendezvény fogadására. Jean-Claude Killy, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság koordinációs bizottságának elnöke szerint a város infrastruktúrájának több mint 85 százalékát a semmiből kellett előteremteni. Összesen 378 országos és 46 regionális létesítményt kellett felépíteni, ezek közül csak 13 sportcélú, a többi az infrastruktúrát és vendégfogadást szolgálja. Vagyis az elképesztő költségeket elsősorban a kiválasztott helyszín okozta. Mégis érthető, hiszen nem sok olyan hely található a világon, ahol a szubtrópusi éghajlatú tengerparttól alig néhány kilométerre emelkedő hegycsúcsok között lehet megrendezni a világ legnagyobb télisport-eseményét. A szervezők arra számítanak, hogy sikerül megismételniük a Salt Lake Cityben tartott téli olimpia sikerét, amely a 2002-es játékok után még hat évvel is 37 százalékkal több látogatót vonzott az amerikai városba − írta a Reuters.

Haszonra számítanak − hiába?

Dmitrij Kozak, az olimpiáért felelős miniszterelnök-helyettes szerint a beruházások felét az állam, felét magánbefektetők finanszírozták. A bírálók azonban rámutattak, hogy ugyan az utóbbiak között voltak Putyinhoz közelálló oligarchák, de többségük olyan állami vállalatóriás, mint a Gazprom és az orosz államvasutak − vagyis a pénz csak más állami zsebből jött. Kozak azt állította, hogy a létesítmények későbbi hasznosítása megoldott, az állami beruházásból létrejöttek esetében ezt már megtervezték, a magánvállalkozók pedig úgy használhatják a magukét, ahogy jónak látják.
A Moody’s hitelminősítő elemzése szerint várhatóan nem igazolódnak be azok a remények, hogy az olimpia lendületet ad az orosz gazdaságnak és megerősíti a rubelt. Az úgynevezett “Szocsi-hatás” eddig nem jött be − az orosz valuta árfolyama az év eleje óta több mint 5 százalékkal süllyedt a dollárhoz képest és a GDP idén valószínűleg csak 2 százalékkal nő, ami töredéke Putyin korábbi éveinek. A hitelminősítő szerint a beruházásokat finanszírozó állami bankok hitelbesorolása bizonyára romlani fog, csaknem az egyedüli nyertesei ennek az olimpiának a nagy szponzorok lesznek, mint a Procter & Gamble és a General Electric, mert a szervezőkkel kötött szerződéseik kizárólagos világméretű marketingjogot biztosítanak termékeiknek. Az óriási költség egyébként egyáltalán nem veszélyezteti az orosz gazdaság stabilitását, mivel az 50 milliárd dollár körüli kiadás az orosz GDP-nek csupán 2,5 százaléka.

Megpróbálják leszorítani az árakat


A kormány megpróbálja megakadályozni az árak elszabadulását, hogy minél több orosz számára tegye lehetővé a Szocsiba utazást és a sportrendezvények látogatását. Miniszterelnöki rendelettel befagyasztották a repülő- és vonatjegyek, valamint több helyi szolgáltatás árát az olimpia idejére. A RIA Novosztyi hírügynökség szerint egyébként ez része volt azoknak a felajánlásoknak, amelyeket az oroszok a helyszín elnyeréséért folytatott versenyben tettek. Így egy Moszkva−Szocsi retúrjegy az Aeroflot légitársaságnál 9000 rubelbe (280 dollár) kerül. Az árbefagyasztás olyan szolgáltatásokra is kiterjed, mint a taxik, mosodák és ruhatisztítók. Ami a sportesemények jegyárait illeti, a szervezőbizottság legutóbbi tájékoztatása szerint ezek 500 rubelnél (17 dollár) kezdődnek, és a jegyek 42 százalékának az ára 3000 rubel lesz, de az ünnepélyes megnyitóra a legolcsóbb 6000 rubel.

Bizonytalan biztonság, szervezetlenség


A nagyszabású eseményre több tényező is árnyékot vet. Ezek közül talán a biztonság kérdése az első, miután muzulmán terrorista szervezetek hadat üzentek az olimpiának, számos nemzeti olimpiai bizottság − így a magyar is − terrorfenyegetést kapott. Állítólag légvédelmi egységeket is vezényeltek a közeli hegyekbe, a hadsereg légmentesen körülzárta a város és a versenyek színhelyeit, éjjel-nappal működik a nemzetközi biztonsági központ. Ennek ellenére egy magányos öngyilkos merénylő beszivárgásának esélyét nem lehet kizárni.
Másik probléma a résztvevők és a vendégek elhelyezése. A legtöbbet az újságírók panaszkodnak: hol víz, hol áram, hol fűtés nincs a hotelekben, de a legfájdalmasabb, hogy hiányoznak szobáikból az olyan alapvető munkaeszközök, mint az internetes hozzáférés.

Napi Gazdaság

Újraélesztés
Újraélesztés tanfolyam
Koronavírus
Hivatalos koronavírus tájékoztatók
Megjelenések
Megjelenések
Mozogj otthon!
Mozogj otthon!
A sikerek mögött
A sikerek mögött
Sportdoki info
Sportdoki info